Open-air setkání sběratelů minerálů 9. 9. 2017 v Brně

V Brně se na 9.9.2017 chystá druhý ročník open-air burzy minerálů. Na burze budou výhradně přírodní minerály, můžete také navštívit mineralogické sbírky PřF MU či zabavit ratolesti bohatým doprovodným programem.
Číst dále...

Poklady světa kamenů - recenze knihy

Publikaci Poklady světa kamenů s podtitulem Minerály západní Moravy ve sbírce Muzea Vysočiny Třebíč vydalo právě třebíčské muzeum. Autorem publikace je dlouholetý pracovník muzea a kurátor geologických sbírek Ing. Lukáš Křesina.


Číst dále...

Sběratelská burza 10. 9. 2016 v Brně

V Brně se na 10. 9. chystá první ročník open-air burzy minerálů. Na burze budou výhradně přírodní minerály, můžete také navštívit mineralogické sbírky PřF MU či se zabavit bohatým doprovodným programem a přednáškami.


Číst dále...

Za minerály Písecka - recenze knihy

V nedávné době obohatila nabídku české literatury pro sběratele nová kniha Petra Šindeláře s názvem Za minerály Písecka. Jak již název napovídá, kniha se podrobně věnuje oblasti Písecka a neměla by chybět v knihovničce žádného sběratele.


Číst dále...

Svět Minerálů Praha - premiéra

Ve dnech 5.-6. prosince 2015 se koná na pražském výstavišti v Holešovicích předvánoční burza minerálů. Jedná se o premiéru akce, takže jistě stojí za návštěvu a zhodnocení. Ze strany prodejců byl o burzu značný zájem, takže se jistě bude na co těšit.


Číst dále...

Těžba je potřeba, ale ne tady!

Se současnými debatami o prolomení limitů k těžbě uhlí a průzkumem pro těžbu uranu v Brzkově a lithia na Cínovci se opět vyrojily různé debaty. Ekologická hnutí i veřejnost se mohou přetrhnout v protestech. Tatáž veřejnost ovšem zásadně odmítá jakkoliv slevit ze svého životního stylu, který bez nerostných surovin nemůže existovat.


Číst dále...

MINERÁLY BRNO - prodejní výstava minerálů a šperků na brněnském výstavišti

Ve dnech 15. a 16. listopadu 2014 se koná na brněnském výstavišti 31. ročník prodejní výstavy minerálů a šperků MINERÁLY BRNO. Součástí podzimní burzy je také výstava minerálů, tentokrát zaměřená na minerály Jeseníků.


Číst dále...

Recenze knihy Galerie minerálů od Marcela Vaneka

Každý sběratel i milovník minerálů se rád podívá na pěkné vzorky. Nová kniha Galerie minerálů od Marcela Vaneka je plná fotografií kvalitník vzorků z ČR, SR i ze světa. Svým velkým formátem i kvalitou grafického zpracování nepochybně potěší každého sběratele.


Číst dále...

Křemen - přehled vlastností, výskytu a odrůd

Křemen je mimořádně hojný minerál, nejčastěji se vyskytuje jako světle šedý či bílý v mnoha horninách, má však také mnoho zajímavých barevných variet a pestrou škálu krystalových tvarů. Společně se živci se jedná o nejrozšířenější minerál v zemské kůře.


Číst dále...

Farbiště u Ponik - lokalita Cu sekundárů

Okolí obce Poniky proslulo četnými nálezy sekundární Cu mineralizace, především tyrolitu. Nejzajímavější lokalita se nachází přibližně 4 km severovýchodně od obce Poniky, na jižním svahu kopce Farbiště. Lokalita je sice malá, ale stále poskytuje velmi zajímavé ukázky minerálů.


Číst dále...

Achátový kalendář na rok 2015

Na rok 2015 připravujeme achátový kalendář s fotkami Víti Snášela. V kalendáři najdete 13 velmi vydařených detailů achátů z Víťovy produkce, umělecké kvality fotek jistě netřeba zbytečně představovat.


Číst dále...

Nález unikátních markazitů z Mirošova

Mirošovský lom je známá lokalita amfibolitu, který se zde těží díky své pevnosti a houževnatosti hlavně pro potřeby silničářů. Mezi šutraři je známý hlavně díky nerostům alpské parageneze.


Číst dále...

Nález dutinových křemenů na Přibyslavsku

Vysočina je známá svými výchozy pegmatitů na polích, kam po orbě jezdí spousta "šutráků" zkoušet štěstí. Jednou mě ale kamarád sdělil, že se mu něco objevilo v příjezdové cestě k baráku, který se nachází uprostřed jedné obce na Přibyslavsku.


Číst dále...

Modrý mramor v Nedvědici

V širším okolí Nedvědice se nachází celá řada opuštěných mramorových lomů, mezi sběrateli je však oblíbený především malý výchoz s neobvyklým modrým mramorem. Nedvědický mramor byl po staletí pojmem, který zničil až nástup levnějších a atraktivních italských mramorů.


Číst dále...

Budeme mít soukromé lokality minerálů?

Zdá se vám placení za sbírání minerálů jako nesmysl? Dříve jsem to viděl podobně. S ohledem na vývoj v posledních 15 letech však dávám za pravdu zkušenějším. Na mnoha místech by to mohlo vyřešit napjatou situaci mezi sběrateli a majiteli pozemků. A také by to pomohlo zabránit mnohdy zbytečné likvidaci zajímavých lokalit.


Číst dále...

Ohlédnutí za 30. brněnskou burzou minerálů

Letos proběhla jubilejní 30. burza minerálů na výstavišti v Brně. Organizačně byla burza zvládnutá perfektně a mezi minerály se jistě dalo vybrat. Na své si samozřejmě přišli především zájemci o šperky a dekorační kameny.


Číst dále...

Focení minerálů na černém pozadí

Focení na černém pozadí může být v některých ohledech podstatně jednodušší než focení na bílém pozadí, o kterém byla řeč dříve. Velkou výhodou je to, že nemusíte vůbec řešit stíny pod vzorkem, jednoduše nejsou na černém pozadí vůbec vidět. Drobnou nevýhodou je to, že získat opravdu sytě černé a jednolité pozadí není až taková legrace.


Číst dále...

MINERÁLY BRNO - prodejní výstava minerálů a šperků na brněnském výstavišti

Ve dnech 24. a 25. května 2014 se koná na brněnském výstavišti jubilejní 30. ročník prodejní výstavy minerálů a šperků MINERÁLY BRNO. Tradičně bude k vidění řada šperků i minerálů a sejde se zde řada sběratelů z celé republiky.


Číst dále...

Jak je to s těžbou zlata v ČR doopravdy?

Zlatá ložiska a možná těžba zlata jsou v ČR ožehavým tématem již téměř 20 let. Ekologická hnutí i politici nás pravidelně straší katastrofami a vymýšlí různé nesmysly. Tento článek má tedy za účel přivést věci na pravou míru a poněkud zkorigovat vylhané bludy, kterými nás zásobují aktivisté i neinformovaní novináři.


Číst dále...

Kamenolom Předklášteří - Dřínová

Známý a sběrateli hojně navštěvovaný lom se nachází na severním okraji obce Předklášteří a přibližně 2 km severozápadně od Tišnova. Lom je v provozu od roku 1904, původně se těžily vápence na vápno, v současnosti se těží nekvalitní vápence a metamorfity na drcené kamenivo.


Číst dále...

Proč nezabráníme plundrování tajením lokalit?

Lokalit prý ubývá, kamenů je málo a sběratelů čím dál víc. Nicméně v České republice i na Slovensku jsme na tom velice dobře, produktivních lokalit máme plno a s trochou píle lze najít krásné kameny světové kvality. Chce to jen trochu vlastní píle a vytrvalosti.


Číst dále...

Historie a modernizace Rockhound.cz

Na podzim 2014 bude mít rockhound.cz jubilejních deset let. Po takové době si web jistě zaslouží trochu pozornosti a po postupném vylepšování došlo na rozsáhlé předělání řady věcí. První z nich je design, přestože jistě objevíte řadu dalších novinek a časem budou přibývat další funkce.


Číst dále...

Fotografování minerálů na bílém pozadí

Člověk by očekával, že vytvořit bílé pozadí nemůže být přece problém? A ono ouha, zas tak jednoduché to není, zejména pokud nevíte jak na to! V tomto článku si detailně probereme využití světelného stanu, který je spolehlivým nástrojem k vytváření čistě bílého pozadí.


Číst dále...

10 tipů na budování sbírky minerálů

Vybudovat sbírku minerálů je záležitost mnoha let a vyžaduje to řadu zkušeností. Pokud se nechcete učit vše za pochodu, přečtěte si našich 10 tipů na budování sbírky. Některá pravidla se vám možná budou zdát divná, ale po pár stovkách kusů ve sbírce je jistě pochopíte a oceníte.


Číst dále...

Podvody při prodeji minerálů

Už odpradávna se dělají podvody a různá vylepšení při prodeji minerálů, teprve s rozmachem obchodu s minerály však začíná jít do tuhého. S podvody se setkáte na Aukru, v e-shopech i na burzách v masivním měřítku a bez zkušeností se jim těžko vyhnete.


Číst dále...

Sbírka minerálů jako investice

Přemýšleli jste někdy o nákupu kamenů jako o investici? Většina z nás sběratelů má kameny jako koníčka a děláme to pro radost. Minerály však mohou být také velmi zajímavou investicí. Málokdo z nás si uvědomuje, jak obrovský majetek může sbírka představovat.


Číst dále...